Producenci
Zobacz, jak i kiedy sadzić krokusy na trawniku

Zachwyca Cię widok przebijających się przez śnieg krokusów? Marzysz o tym, aby zakwitły w Twoim ogrodzie, ale nie wiesz, kiedy najlepiej je posadzić? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć o uprawie tych pięknych kwiatów.

Kiedy sadzić krokusy na trawniku?

Zamierzasz posadzić na trawniku w swoim ogrodzie krokusy? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że należy sadzić je wczesną jesienią. W związku z tym warto zakupić cebulki odpowiednio szybciej, najpóźniej we wrześniu. Ostatecznym terminem sadzenia krokusów jest sześć tygodni przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jeśli się spóźnisz, cebulki mogą nie przetrwać lub ulec znacznemu osłabieniu. Czasami zima nadchodzi zaskakująco szybko, więc lepiej wziąć to pod uwagę przy wyborze terminu na sadzenie krokusów.

Pamiętaj, że krokusy to rośliny wieloletnie. Dzięki temu nie musisz co roku od nowa ich sadzić. Jeśli odpowiednio zadbasz o te rośliny, z powodzeniem zakwitną również w kolejnych sezonach.

Jak należy sadzić krokusy?

Wiesz już, kiedy najlepiej sadzić krokusy na trawniku, ale nie masz pewności, czy zrobisz to we właściwy sposób? Zobacz, o czym przede wszystkim należy pamiętać.

Wybór miejsca

Przed sadzeniem krokusów niezwykle ważne jest to, aby wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Musisz wiedzieć, że krokusy potrzebują dość żyznej gleby. Istotne jest również to, aby charakteryzowała się ona dobrą odsączalnością wody i nie była zbyt wilgotna. Kwiaty te nie zakwitną w podłożu zalanym wodą. Jeśli nie masz pewności, czy dane miejsce jest odpowiednie, przyjrzyj się trawnikowi po ulewnym deszczu i zobacz, jak odpływa z niego woda. Jeśli kałuże będą długo się utrzymywać, raczej nie jest to właściwe miejsce na sadzenie krokusów. Oprócz tego nie zapomnij, że są to rośliny, które lubią słoneczne, ewentualnie półcieniste stanowiska.

Sadzenie krokusów

Wiesz już, gdzie posadzisz krokusy? Jeśli tak, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu miejsca. Przede wszystkim warto oczyścić je z chwastów, trawy czy kamieni. Później należy wykopać dołki o głębokości około 5-10 cm. Wbrew pozorom znaczenie ma także odległość między poszczególnymi cebulkami. Wszystko zależy oczywiście od odmiany i przewidywanych rozmiarów, ale najlepiej jest sadzić krokusy mniej więcej co 10 cm.

Ważne jest również to, by umieszczać cebulki czubkiem do góry, a następnie delikatnie przysypać je ziemią. Oczywiście nie muszą one być idealnie proste, bo kwiaty podczas wzrostu skorygują swoje położenie. Nie zapomnij tylko o tym, aby po zasypaniu cebulek dobrze je podlać i nieco ubić ziemię wokół nich.

Jak pielęgnować krokusy?

Nie wiesz, jak należy dbać o posadzone krokusy? Otóż nie jest to wcale takie trudne. Jesień jest zazwyczaj porą deszczową, więc nie ma konieczności dodatkowego podlewania cebulek. Oczywiście, jeśli początek jesieni okaże się naprawdę ciepły, możesz zdecydować się na nawadnianie. Co ważne, krokusy nie wymagają stosowania odżywek. Jeżeli chcesz, to jedynie tuż po ich posadzeniu możesz dodać do gleby nieco wspomagającego preparatu.

Musisz wiedzieć, iż krokusy mają naprawdę wysoką tolerancję na niskie temperatury. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z odpowiedniego zabezpieczenia tych roślin przed zimą. Najlepiej przykryć ściółką ziemię, w której znajdują się cebulki. Takie zabezpieczenie możesz ściągnąć pod koniec lutego.

Kiedy spodziewać się zakwitu krokusów?

Krokusy kwitną zazwyczaj stosunkowo krótko, ale zarazem naprawdę zjawiskowo. Pierwsze pąki pojawiają się najczęściej w marcu, jeszcze przed zakończeniem kalendarzowej zimy. Dzięki temu Twój trawnik może bardzo szybko stać się kolorowy i zacząć tętnić życiem. Jeśli zależy Ci na tym, aby przedłużyć czas kwitnienia krokusów, posadź także cebulki późniejszych odmian.

Sadzenie krokusów nie jest trudnym zajęciem i nie wymaga wielkiego doświadczenia. Najlepiej zabrać się za to na przełomie lata i jesieni. Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze rady, na pewno wszystko przebiegnie pomyślnie i na początku wiosny, a może już pod koniec zimy, będziesz cieszyć się kolorowym trawnikiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl