Producenci
Zastanawiasz się, kiedy ścinać tulipany po przekwitnięciu? Znamy odpowiedź!

Tulipany można znaleźć w niemal każdym ogrodzie. Zarówno doświadczony, jak i początkujący ogrodnik sadzi je chętnie – znakomicie prezentują się w rabatach. Są uwielbiane za łatwość w uprawie i dość niskie wymagania. Kwiaty te pięknie wyglądają podczas kwitnienia, jednak tuż po nim mają mało dekoracyjny charakter. Zastanawiasz się, kiedy ścinać tulipany po przekwitnięciu? Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego to konieczne!

Tulipany – jakie mają wymagania?

Tulipany są zdecydowanie najpopularniejszymi kwiatami cebulowymi. Jednym z największych atutów tych roślin jest bez wątpienia łatwość w uprawie. Kwiaty te należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Najlepsze są dla nich lekkie, żyzne i próchniczne gleby o lekko kwaśnym lub lekko zasadowym pH. Niektóre odmiany kwitną już w marcu, większość zaś na przełomie kwietnia i maja. Tulipany wiosną wymagają regularnego podlewania i odżywiania nawozem. Z miejsca, w którym rosną, należy też regularnie usuwać chwasty.

Kiedy należy ścinać tulipany po przekwitnięciu?

Kwitnące tulipany są przepiękną ozdobą każdego ogrodu. Jak wspomnieliśmy wyżej, wymagają określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Co ważne, należy się o nie szczególnie zatroszczyć także po okresie kwitnienia. Jedną z obowiązkowych czynności, które należy wtedy przeprowadzić, jest ogławianie, czyli usunięcie torebek nasiennych i słupka znajdującego się na końcu pędu kwiatowego. Zatem kiedy należy ścinać tulipany po przekwitnięciu? Do ogławiania powinno się przystąpić wtedy, gdy pierwsze płatki zaczynają więdnąć, a kwiaty tracą swoje dekoracyjne atuty. Ścinanie tulipanów po przekwitnięciu to nieocenione wsparcie dla rozwoju cebulek. Zaniedbanie tego zabiegu może prowadzić do tworzenia się nasion, a to z pewnością nie wpłynie korzystnie na kondycję całej rośliny.

Jak prawidłowo przeprowadzić przycinanie tulipanów?

Wiesz już, kiedy ścinać tulipany po przekwitnięciu. Czy wiesz jednak, dlaczego należy to robić? Cięcie tych roślin zapobiega procesowi tworzenia nasion, który może nieść za sobą ryzyko utraty pozostałych w liściach składników odżywczych. Usunięcie kwiatów sprawia, że roślina skupia się na rozwoju cebuli zastępczej lub cebul przybyszowych. Jeżeli chcesz je uzyskać, postaraj się przeprowadzić przycinanie w dwóch etapach.

Zacznij od odcięcia pędu kwiatowego, dzięki czemu usuniesz zwiędły kwiat. Wszystkie zielone części rośliny powinny pozostać na miejscu. Dopiero gdy liście i pędy całkowicie zwiędną, należy je przyciąć nisko nad ziemią. Możesz użyć do tego sekatora lub ostrego noża.

Ostrożność podczas przycinania niesie za sobą wiele korzyści. Tulipany mają wówczas czas na przeniesienie i zmagazynowanie w cebulce wszystkich składników odżywczych z części nadziemnej. Z rezerw utworzonych w ten sposób roślina skorzysta następnej wiosny.

Dlaczego odpowiednie ścięcie tulipanów jest tak istotne?

Przycinanie tulipanów nie powinno być przeprowadzone ani zbyt wcześnie, ani za późno. Jeżeli pospieszysz się z ogławianiem, to roślina nie zdąży zgromadzić niezbędnych rezerw pokarmowych. Z kolei zbyt późne przeprowadzenie tego procesu może doprowadzić do tego, że tulipan zostanie opanowany przez szkodniki, zachoruje lub zgnije. Zatem kiedy należy przyciąć tulipany po przekwitnięciu? Odpowiedni moment na usunięcie liści rozpoznasz po kilku objawach:

– liście są zwiędłe i straciły swój zielony kolor,

– liście stały się wiotkie,

– liście chylą się ku ziemi.

Powyższe sygnały oznaczają, że roślina zakończyła już proces przemieszczania składników pokarmowych. Nie warto wówczas odkładać cięcia na później.

Następnie można wykopać cebulki. Jeżeli pojawiły się niewielkie cebulki przybyszowe, należy je oddzielić, oczyścić i przesuszyć. Cebule tulipanów powinny być przeniesione do chłodnego, ciemnego, dobrze wentylowanego pomieszczenia. Najlepiej przechowywać je w ażurowych koszyczkach, które ochronią je przed szkodnikami. Aby tulipany kwitły obficie co sezon, należy zadbać o to, by pierwsze przeznaczone do zasadzenia cebulki miały najwyższą jakość. Jeżeli chcesz, by Twój ogród zachwycał paletą kolorów, koniecznie sprawdź, jakie odmiany tulipanów przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie naszego e-sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl