Producenci
Zobacz, jakie kwiaty do ogrodu szczególnie warto wybrać

Planujesz założyć ogródek? A może masz już przydomowe rabaty i zastanawiasz się, jakimi kwiatami je urozmaicić? Wybór nie jest prosty, ale istnieje kilka rodzajów kwiatów, które szczególnie warto mieć w swoim ogrodzie. Jakie to rośliny?

Jakie kwiaty do ogrodu – gatunki nieco mniej wymagające

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i nie masz pewności, czy dasz sobie radę z uprawą wymagających kwiatów, postaw na te, które mają nieco mniejsze wymogi. Które z nich są szczególnie godne uwagi?

Tulipany do Twojego ogrodu

Dużą popularnością w ogrodach cieszą się tulipany. Są to bardzo uniwersalne kwiaty, które występują w wielu odmianach barwnych. Co ważne, nie mają one szczególnie dużych wymagań. Lubią przede wszystkim stanowiska słoneczne, ewentualnie nieco zacienione. Warto jednak zapewnić im wilgotną i żyzną glebę z dużą ilością próchnicy. Ważne jest także to, aby gleba pod tulipany nie była zbyt zwięzła. Przed posadzeniem cebulek przekop dokładnie stanowisko, wypiel chwasty i dodaj wolno działającego nawozu.

Dobrą porą na wsadzenie tulipanów jest wbrew pozorom jesień. Wsadzone do gruntu cebule muszą najpierw wytworzyć korzenie i zgromadzić wodę. W takim stanie tulipany czekają do wiosny, a kiedy gleba już odmarza, zaczynają rozkwitać. Pamiętaj, że głębokość sadzenia musi przekraczać trzykrotny rozmiar cebulki. Poza tym odstępy pomiędzy poszczególnymi kwiatami powinny wynosić ok. 15 cm. Oczywiście możesz także zdecydować się na ich nieregularne wsadzanie, a wówczas uzyskasz efekt prawdziwej kwiecistej łąki.

Krokusy do ogrodu

Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie szybko zawitała wiosna, zdecyduj się na uprawę krokusów. Pewnie kojarzą Ci się one głównie z fioletową barwą, ale musisz wiedzieć, że obecnie wyróżnia się naprawdę wiele odmian tych pięknych kwiatów. Ich uprawa jest polecana także osobom początkującym, ponieważ nie są bardzo wymagające, a w dodatku stosunkowo dobrze znoszą niskie temperatury. Zaletą krokusów jest też dobra dostępność cebulek oraz ich niska cena.

Zastanawiasz się, jak należy sadzić krokusy? Otóż idealną porą, podobnie jak w przypadku tulipanów jest jesień. Postaraj się, aby odbyło się to kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Poza tym krokusy dobrze prezentują się w grupie, więc warto posadzić naprawdę dużo cebulek. Musisz także wiedzieć, że krokusy z powodzeniem mogą zakwitnąć również w następnym sezonie.

Krokusy nie mają dużych wymagań, ale lubią dość żyzne gleby, charakteryzujące się niskim stopniem wilgotności. Oprócz tego najlepiej rozwijają się na stanowiskach słonecznych lub delikatnie zacienionych. Mimo tego, że dobrze znoszą niskie temperatury, warto odpowiednio zabezpieczyć je na zimę.

Jakie kwiaty do ogrodu – piękne, lecz wymagające mieczyki

Zastanawiasz się, jakie kwiaty do ogrodu mogłyby dodatkowo go urozmaicić? Doskonale prezentują się mieczyki, ale są one nieco bardziej wymagające niż tulipany, czy też krokusy.

Mieczyki mogą mieć naprawdę różne kolory. Dużą popularnością cieszą się kwiaty fioletowe, czerwone, pomarańczowe, czy też różowe. Wiele osób ceni sobie ponadto warianty dwukolorowe. Niezależnie od odmiany, musisz zapewnić im odpowiednie warunki. Przede wszystkim wybierz dla nich dobrze nasłonecznione miejsce. Z kolei gleba pod uprawę mieczyków musi być żyzna, bogata w próchnicę, ale o umiarkowanej wilgotności. Mieczyki nie lubią upałów, lecz źle znoszą również zbyt dużą ilość wody. Warto posadzić je w odległościach 5-10 cm od siebie. Nie zapomnij ponadto, że w przeciwieństwie do tulipanów i krokusów mieczyki należy sadzić wiosną, najlepiej w drugiej połowie kwietnia lub w pierwszej połowie maja. Jeśli zależy Ci na tym, aby nie kwitły wszystkie w jednym czasie, wsadzaj je w odstępach np. dwutygodniowych.

Jak widać, wybór kwiatów do ogrodu jest naprawdę duży. Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze propozycje i wskazówki, a także ocenisz swoje możliwości, z pewnością dokonasz właściwego wyboru. Dzięki temu Twój ogród pięknie zakwitnie i będzie różnokolorowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl