Planujesz założyć ogródek? A może masz już przydomowe rabaty i zastanawiasz się, jakimi kwiatami je urozmaicić? Wybór nie jest prosty, ale istnieje kilka rodzajów kwiatów, które szczególnie warto mieć w swoim ogrodzie. Jakie to rośliny?
Jakie kwiaty do ogrodu – gatunki nieco mniej wymagające
Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i nie masz pewności, czy dasz sobie radę z uprawą wymagających kwiatów, postaw na te, które mają nieco mniejsze wymogi. Które z nich są szczególnie godne uwagi?
Tulipany do Twojego ogrodu
Dużą popularnością w ogrodach cieszą się tulipany. Są to bardzo uniwersalne kwiaty, które występują w wielu odmianach barwnych. Co ważne, nie mają one szczególnie dużych wymagań. Lubią przede wszystkim stanowiska słoneczne, ewentualnie nieco zacienione. Warto jednak zapewnić im wilgotną i żyzną glebę z dużą ilością próchnicy. Ważne jest także to, aby gleba pod tulipany nie była zbyt zwięzła. Przed posadzeniem cebulek przekop dokładnie stanowisko, wypiel chwasty i dodaj wolno działającego nawozu.
Dobrą porą na wsadzenie tulipanów jest wbrew pozorom jesień. Wsadzone do gruntu cebule muszą najpierw wytworzyć korzenie i zgromadzić wodę. W takim stanie tulipany czekają do wiosny, a kiedy gleba już odmarza, zaczynają rozkwitać. Pamiętaj, że głębokość sadzenia musi przekraczać trzykrotny rozmiar cebulki. Poza tym odstępy pomiędzy poszczególnymi kwiatami powinny wynosić ok. 15 cm. Oczywiście możesz także zdecydować się na ich nieregularne wsadzanie, a wówczas uzyskasz efekt prawdziwej kwiecistej łąki.
Krokusy do ogrodu
Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie szybko zawitała wiosna, zdecyduj się na uprawę krokusów. Pewnie kojarzą Ci się one głównie z fioletową barwą, ale musisz wiedzieć, że obecnie wyróżnia się naprawdę wiele odmian tych pięknych kwiatów. Ich uprawa jest polecana także osobom początkującym, ponieważ nie są bardzo wymagające, a w dodatku stosunkowo dobrze znoszą niskie temperatury. Zaletą krokusów jest też dobra dostępność cebulek oraz ich niska cena.
Zastanawiasz się, jak należy sadzić krokusy? Otóż idealną porą, podobnie jak w przypadku tulipanów jest jesień. Postaraj się, aby odbyło się to kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Poza tym krokusy dobrze prezentują się w grupie, więc warto posadzić naprawdę dużo cebulek. Musisz także wiedzieć, że krokusy z powodzeniem mogą zakwitnąć również w następnym sezonie.
Krokusy nie mają dużych wymagań, ale lubią dość żyzne gleby, charakteryzujące się niskim stopniem wilgotności. Oprócz tego najlepiej rozwijają się na stanowiskach słonecznych lub delikatnie zacienionych. Mimo tego, że dobrze znoszą niskie temperatury, warto odpowiednio zabezpieczyć je na zimę.
Jakie kwiaty do ogrodu – kolory tulipanów i krokusów
Jeśli chcesz cieszyć się barwnym ogrodem wiosną, ale nie wiesz, jak łączyć kolory tulipanów, poszukaj inspiracji wśród ogrodniczych trendów. Zgodnie z nimi możesz zaaranżować:
- ogród harmonijny, w którym dominują różne odcienie zieleni i uspokajające pastele. Dobrym wyborem w tym przypadku będą tulipany białe, pudrowe, jasnożółte Prince i biało-zielone Spring Green. Jeśli do swojego ogrodu wybrałeś krokusy, zdecyduj się na kwiaty jasnofioletowe Grand Maitre.
- ogród zrównoważony to ogród, w którym dominuje spójna kolorystyka. Aby osiągnąć taki efekt, rabaty należy obsadzić tulipanami w różnych odcieniach, ale utrzymanych w jednej gamie kolorystycznej, np. ciemnoróżowymi Margaritta i Fioletowymi Purple Prince lub krokusami w różnych odcieniach fioletu, np. Flower Record, Negro Boy i Victor Hugo.
- ogród energetyczny, to pomysł na wielokolorowe rabaty. Wybierając kwiaty do ogrodu, w tym przypadku nie musisz się ograniczać – tulipany i krokusy możesz łączyć przypadkowo lub na zasadzie kontrastu. Na rabatach dobrze będą prezentowały się także kwiaty o niejednorodnej kolorystyce, np. tulipany żółto-czerwone Princess Margaret Rose lub fioletowo-białe Ballade. W przypadku krokusów pięknie prezentują się kwiaty żółte (Golden Yellow) i fioletowe (Negro Boy).