Tulipany to cała gama odmian, które pozwalają na uzyskanie kwiatów o różnych ciekawych kolorach i przebarwieniach. Niestety pięknem roślin można cieszyć się tylko przez krótki czas. Zastanawiasz się, kiedy należy wykopać tulipany? Oto garść informacji, z których dowiesz się, jak pielęgnować kwiaty po przekwitnięciu.
Tulipany po przekwitnięciu – jak postępować?
Tulipany w zależności od odmiany cieszą oko swych pięknym wyglądem od marca do czerwca. Kiedy przekwitają, szybko przestają być dekoracją przydomowej przestrzeni. Opadające płatki wyglądają nieestetycznie. Dlatego kwiatostany należy ściąć, pozostawiając liście. Dzięki temu nasiona nie wytworzą się, a cebule będą mieć doskonałe warunki do dalszego rozwoju. Nie należy zapominać, że tulipany do momentu wykopania w dalszym ciągu należy podlewać. Gdy zauważysz, że liście żółkną i schną, jest to oznaka przechodzenia roślin w stan spoczynku.
Dlaczego wykopuje się tulipany po przekwitnięciu?
Wykopywanie cebulek tulipanów zaleca się wykonywać co roku. Są także ogrodnicy, którzy uważają, że bulwy powinno usuwać się z gruntu co dwa, a nawet trzy lata. Do najważniejszych powodów wykopywania sadzonek z gleby należą:
– niekorzystne zmiany w ziemi, które zachodzą w okresie letnim;
– nadmierne deszcze i okresy suszy;
– zapobieganie chorobom grzybiczym, które mogą rozwijać się w nagrzanej i wilgotnej glebie;
– zapobieganie nadmiernemu zagęszczeniu materiału sadzeniowego, gdy ten pozostaje w gruncie;
– zapewnienie roślinom obfitego kwitnienia.
Kiedy należy wykopać tulipany po przekwitnięciu?
Jeżeli chcesz, by Twoje tulipany pięknie zakwitły przyszłej wiosny, musisz dopilnować terminu, w którym należy wykopać bulwy. Za idealną porę uznaje się przełom czerwca i lipca. Po obumarciu kwiatostanu i łodygi, cebule wymagają suchego otoczenia, w przeciwnym razie mogą zgnić. Przed usunięciem bulw z gleby upewnij się jednak, że łuska, która okrywa cebulę, jest częściowo brązowa. Do wykopywania doskonale sprawdzą się widły o szerokich zębach lub łopata. Aby uniknąć uszkodzenia sadzonek, czynność należy wykonywać w delikatny sposób.
Po wstępnym osuszeniu materiał sadzeniowy należy dokładnie oczyścić z ziemi i obumarłych korzeni, a następnie delikatnie oddzielić cebulki przybyszowe. Jeśli zauważysz na bulwach jakiekolwiek uszkodzenia, sadzonki należy wyrzucić, aby zapobiec roznoszeniu się chorób grzybowych i bakteryjnych.
Po wykopaniu nie zapominaj, że cebulki należy także odpowiednio przechowywać. Dlatego bulwy należy umieścić luźno w drewnianych skrzynkach, przysypać torfem i przenieść do pomieszczenia z temperaturą 18°C.
Jak sadzić wykopane cebule tulipanów?
Wykopywanie cebulek kwiatów odbywa się z myślą o ponownym ich umieszczeniu w gruncie jesienią. Zanim jednak posadzisz bulwy w glebie, pamiętaj o tym, by zrobić przegląd wszystkich egzemplarzy. Do umieszczania w gruncie należy wybierać wyłącznie zdrowe okazy pozbawione uszkodzeń, pleśni i białych nalotów. Wsadzanie bulw do gleby powinno odbywać się w okolicach września i października. Jeśli przystąpisz do prac zbyt późno, cebulki nie będą miały szans na dobre ukorzenienie się, a tym samym opóźni się lub całkowicie zaburzy rytm kwitnienia.
Tulipany lubią słoneczne stanowiska i żyzną glebę o odczynie obojętnym. Przed umieszczeniem w glebie koniecznie zadbaj o dokładne odchwaszczenie miejsca i zasilenie podłoża kompostem lub specjalnym nawozem do roślin cebulowych. Każdą bulwę wsadzaj się na głębokość około 10 cm – 15 cm w odległości co najmniej 8 cm. Po włożeniu do gruntu cebulek podlej stanowisko.
Wiedza o tym, kiedy wykopać tulipany po przekwitnięciu jest niezbędna dla każdego ogrodnika, by w odpowiedni sposób mógł zadbać o swoje rośliny. Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym zaopatrzysz się w najwyższej jakości materiał sadzeniowy? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu online. Przygotowaliśmy bogaty wybór odmian kwiatów sadzonych jesienią od zaufanych holenderskich producentów. Dzięki nim z pewnością stworzysz wyjątkową przestrzeń, która będzie przykuwała wzrok i zachwycała innych.