Producenci
Kiedy sadzić mieczyki? Przedstawiamy krótki poradnik

Mieczyki to ozdobne kwiaty, które zachwycają różnorodnością kolorystyczną. Ich uprawa jest bardzo prosta, co zachęca zarówno początkującego, jak i doświadczonego ogrodnika do udekorowania nimi ogrodu. Aby kwiaty w przydomowej przestrzeni przyciągały wzrok, musisz wiedzieć, w jaki sposób należy je sadzić. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie, a także podpowiemy Ci, kiedy sadzi się mieczyki.

Sadzenie mieczyków – co musisz o tym wiedzieć?

O udanej uprawie mieczyków decyduje kilka kwestii. Najważniejsza jest jakość cebulek. Powinny być zdrowe, bez śladów chorób i szkodników. Zwróć uwagę, czy nie ma na nich plam. Przed sadzeniem warto je jednak wymoczyć w preparacie grzybobójczym – kwadrans w zawiesinie spokojnie wystarczy. Pamiętaj o ich wysuszeniu!

Aby cebulki mieczyków przyjęły się w glebie i zaowocowały pięknym kwiatostanem, z dużą uwagą musisz wybrać miejsce sadzenia. Przede wszystkim cebulki za każdym razem – w kolejnym roku – powinny być posadzone w innym miejscu. Co więcej, nie należy sadzić mieczyków w pobliżu roślin, które mogą być nosicielami wszelkiego rodzaju chorób. Do takich kwiatów zalicza się np. petunie, astry czy pelargonie. Jeżeli w poprzednim roku na wybranym miejscu rosły pomidory, ogórki lub truskawki, również nie należy sadzić tam mieczyków.

Kiedy sadzić mieczyki w ogrodzie?

Mieczyki to najczęściej wybierane kwiaty ozdobne do przydomowej przestrzeni. Doskonale prezentują się w towarzystwie innych rabat, a wiele dostępnych odmian i kolorów bez wątpienia zachęca do uwzględnienia ich w ogrodowej aranżacji. Kiedy sadzić mieczyki do gruntu? Najlepszy termin na sadzenie to koniec kwietnia i początek maja. Warto jednak pamiętać, że ziemia musi być dobrze nagrzana – wiele więc zależy od pogody. Pamiętaj, że mieczyki nie lubią zbyt zimnego i nasiąkniętego wodą podłoża. Istnieje wówczas duże ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i gnicia. Z sadzeniem nie zwlekaj jednak zbyt długo – cebulki nie przepadają też za upałem.

Mieczyki – kiedy sadzić cebulki do doniczek?

Czy wiesz, że mieczyki możesz sadzić nie tylko do gruntu? Fantastycznie prezentują się także na tarasie i balkonie! Jeśli ziemia w Twoim ogrodzie nie ma optymalnych warunków dla cebulek, warto zdecydować się na posadzenie ich w doniczkach.

W doniczkach dobrze wygląda wiele odmian mieczyków. Warto jednak zrezygnować z bardzo wysokich roślin, których kwiatostan z biegiem czasu stanie się zbyt ciężki. Jeżeli jednak takie kwiaty wyjątkowo przypadły Ci do gustu, możesz je posadzić w donicach – pamiętaj jedynie o tym, aby odpowiednio podeprzeć je specjalnymi palikami. Kiedy sadzić cebulki mieczyków do doniczek? Najlepszy termin to koniec kwietnia – ziemia stosowana w uprawie doniczkowej nie bywa tak zmarznięta i nasiąknięta wodą, jak gruntowa.

Jak sadzić mieczyki?

Wiesz już, kiedy sadzić mieczyki w ogrodzie. Dowiedz się zatem, jak zrobić to właściwie! Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję krok po kroku.

  1. Wybrane pod mieczyki miejsce należy przekopać i zasilić kompostem, a następnie dobrze wyrównać grabiami.
  2. Wydrąż niewielkie dołki – ich głębokość powinna być trzykrotnością wysokości bulw.
  3. Zachowaj odstępy między cebulkami – około 15 cm. Większe zagęszczenie nie zapewni roślinom odpowiedniej przestrzeni do rozwoju, a mniejsze sprawi, że rabaty nie będą prezentowały się atrakcyjnie.

Pamiętaj, że odmiany mieczyków kwitną w różnym czasie – warto mieć to na uwadze, planując rozstaw kwiatów, a tym samym sadzenie cebulek.

Jak wspomnieliśmy wyżej, mieczyki świetnie prezentują się w doniczkach. Dowiedz się zatem, jak je w nich sadzić.

  1. Wybierz donice. Powinny być głębokie i duże.
  2. Napełnij je żyzną ziemią doniczkową.
  3. Rozmieść cebulki co około 7 cm i przykryj warstwą podłoża – około 10-15 cm w zupełności wystarczy.

Wyższe odmiany warto od razu podeprzeć palikami. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje mieczyki przechylały się i w efekcie przewracały, posadź cebulki nieco głębiej w ziemi. Dzięki temu częściowo możesz zapobiec obciążeniu rozkwitających kwiatostanów.

O czym musisz pamiętać, sadząc mieczyki?

Czas kwitnienia mieczyków przypada z reguły na okres od połowy lipca do września. Na około 4 tygodnie po przekwitnięciu należy przyciąć ich łodygi i wykopać bulwy – są dość wrażliwe na niską temperaturę i należą do tych, które nie zimują w gruncie. Powinny przezimować w pomieszczeniu. Podczas wykopywania cebulek musisz postępować ostrożnie, by ich nie pokaleczyć i nie uszkodzić.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak postępować z cebulkami mieczyków i kiedy je sadzić. Pamiętaj, że gwarancją zdrowych i imponujących roślin są zdrowe, świetnej jakości bulwy. Poszukujesz mieczyków, które wzbogacą Twoją przestrzeń o zachwycające rabaty? Wybierz cebulki z oferty naszego e-sklepu – zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl