Producenci
Kiedy należy sadzić krokusy na rabatach? Sprawdź, co musisz wiedzieć o uprawie

Krokusy to urokliwe kwiaty, które są pierwszym zwiastunem zbliżającej się wiosny. Uprawianie tego rodzaju roślin jest łatwe i przyjemne, a efekt końcowy może być spektakularny. Chcesz wiedzieć, kiedy należy sadzić krokusy? Czytaj dalej i dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować kwiaty, aby pięknie zakwitły.

Skąd pochodzą krokusy?

Krokusy to rośliny bulwiaste, które pochodzą z krajów śródziemnomorskich. Są jednymi z najstarszych kwiatów uprawianych na świecie i należą do rodziny kosaćcowatych. Pierwsze wzmianki o uprawie tych roślin pojawiły się na Krecie. Ze względu na wysoką tolerancję na niską temperaturę kwiaty rozkwitają na górzystych terenach Alp, Południowej Europy czy Azji, a także w Tatrach. Wyróżnia się ponad 70 gatunków tych roślin. Kwiaty mogą mieć barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą i białą. Krokusy mogą być też dwukolorowe.

Jak wybierać cebulki krokusów?

Aby krokusy stanowiły wyjątkową ozdobę wiosennego ogrodu, warto wiedzieć, jak spośród cebulek wybrać sadzonki, z których wyrosną okazałe kwiaty. Przede wszystkim do sadzenia warto wybierać okazałe bulwy, które zapewnią kwiatom odpowiednie odżywienie. Cebulki powinny być jędrne, twarde i bez oznak pleśnienia, plam i przebarwień. Do nasadzeń wybieraj wyłącznie sadzonki z krajów o warunkach klimatycznych zbliżonych do polskich. Strzałem w dziesiątkę będą krokusy producentów z Holandii, które dostępne są między innymi w naszym sklepie online. Opakowania, w których znajdują się cebulki, nie mogą być wyblakłe.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby uprawiać krokusy?

Krokusy to niezwykłe kwiaty, Aby pięknie się rozwinęły, potrzebują dobrego nasłonecznienia i żyznej gleby. Co więcej, ziemia musi być dostatecznie wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Na rabacie nie mogą się tworzyć kałuże i zastoiny wody po deszczu. Takie warunki niestety mogą być przyczyną gnicia cebulek.

Wybrane stanowisko do sadzenia krokusów należy dokładnie odchwaścić. Gleba powinna zostać spulchniona i wzbogacona rozdrobnionym kompostem.

Kiedy sadzić krokusy w ogrodzie?

Krokusy dodają blasku każdej rabacie. Aby zakwitły, muszą być posadzone do gleby o odpowiedniej porze. Kiedy więc sadzimy krokusy? Odmiany kwitnące wiosną należy wkopać do gruntu jesienią, mniej więcej na sześć miesięcy przed pojawieniem się przymrozków. Dlatego cebulki kwiatów najlepiej zakupić we wrześniu.

Jak sadzić krokusy na rabatach?

Ze względu na niewielkie rozmiary krokusy świetnie prezentują się w ogródkach skalnych. Ładnie wyglądają także na trawnikach, wśród iglaków i krzewów. Bulwy możesz umieszczać w większych rabatach lub rzędach, tworząc kwiatowe łańcuchy. Cebulki kwiatów należy sadzić na głębokość 8 cm -10 cm. Do tego celu możesz wykorzystać specjalne koszyczki do sadzenia roślin bulwiastych. Osłonka w przyszłości ułatwi Ci wykopywanie bulw krokusów. Kiedy sadzisz cebulki krokusów, musisz także pamiętać o zachowaniu odpowiednich 10 cm – 15 cm odstępów pomiędzy nasadzeniami. Sadzonki umieszcza się w ziemi czubkiem do góry i przysypuje wykopaną wcześniej ziemią. Krokusy po włożeniu powinieneś obficie podlać.

Jak należy dbać o krokusy?

Aby krokusy zdobiły ogród pięknymi kolorowymi pąkami, musisz o nie odpowiednio dbać. Ze względu na okres sadzenia, po pierwszym podlaniu, nie musisz dodatkowo nawadniać gleby. Po pojawieniu się przymrozków stanowisko możesz okryć torfem, gałązkami sosny bądź świerku. Podczas kwitnienia musisz pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu i usuwaniu chwastów. Bulwy rosnące na rabacie możesz po przekwitnięciu wykopać, przechować i ponownie posadzić jesienią.

 

Jak widzisz, uprawa krokusów wcale nie jest trudna, a właściwa pielęgnacja roślin pozwoli Ci cieszyć się pięknymi kwiatami. Szukasz zaufanego miejsca, w którym znajdziesz wysokiej jakości cebulki szafranu? Sprawdź asortyment naszego sklepu. Oferujemy bogaty wybór odmian tych kwiatów, w tym takie gatunki jak Jean D’arc i King of the Striped, które staną się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu na wiosnę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl