Producenci
Kiedy kwitną krokusy i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy

Planujesz zmienić coś w swoim ogrodzie? Zastanawiasz się, jakie kwiaty mogą uczynić go naprawdę pięknym? Warto zdecydować się na krokusy, które uznawane są za jedne z pierwszych oznak wiosny. Kiedy dokładnie kwitną? Jak o nie dbać i co jeszcze warto wiedzieć? Podpowiadamy!

Charakterystyka krokusów

Krokusy należą do rodziny kosaćcowatych. Mają charakterystyczne wąskie liście, które wyrastają bezpośrednio z bulwocebuli. Warto wiedzieć, że w ogrodach uprawia się ponad 30 gatunków krokusów. Ponadto występują one w naprawdę wielu odmianach. Kwiaty te świetnie sprawdzają się na trawnikach i rabatkach, a także skalniakach. Niektórzy decydują się nawet na ich hodowlę w doniczkach. Co ciekawe, krokusy najczęściej rosną w grupie i tworzą przepiękne kobierce. Najczęściej mają one fioletową barwę, ale można spotkać także białe, żółte czy liliowe krokusy. Niektóre są nawet dwukolorowe.

Nie każdy wie, że krokus pojawił się już w mitologii greckiej. Nazwa pochodzi od imienia młodzieńca, który zakochał się w nimfie i wywołał tym gniew bogów. Za karę zamieniono go w purpurowy kwiat.

Dawniej krokusy nazywano także szafranami. Jest to związane z przyprawą pozyskiwaną z pręcików krokusów. Co ciekawe, do wyprodukowania 1 kilograma przyprawy potrzeba około 150 tysięcy tych kwiatów. W związku z tym dawniej krokusy kojarzone były z bogactwem i luksusem.

Kiedy należy sadzić krokusy?

Zastanawiasz się, kiedy należy sadzić krokusy? Otóż wiosenne odmiany najlepiej posadzić na początku jesieni, np. we wrześniu lub październiku. Najważniejsze jest to, aby sadzenie odbyło się kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Z kolei jesienne odmiany krokusów powinno się sadzić w sierpniu.

Warto wiedzieć, że krokusów nie trzeba sadzić co roku. Zazwyczaj mogą one kwitnąć w jednym miejscu przez 3-5 lat i dopiero wtedy trzeba je wykopać.

O czym należy pamiętać przy sadzeniu krokusów? Przede wszystkim nie zapomnij o tym, że cebulki umieszcza się w glebie na głębokości wynoszącej mniej więcej 5-10 cm. Poza tym krokusy lubią słoneczne, ewentualnie półcieniste stanowiska. Ważny jest również odczyn gleby, najlepiej, aby był on lekko kwaśny. Ponadto kwiaty te najlepiej czują się w bogatym w próchnicę, przepuszczającym podłożu. Lepiej nie sadzić ich tam, gdzie wcześniej rosły frezje albo mieczyki, ponieważ może to doprowadzić do chorób i zaburzeń wzrostu.

Krokusy dobrze czują się w skupiskach i mogą wówczas nawet samoistnie się rozmnażać. Warto zasadzić je w dużej ilości, ale koniecznie musisz zostawić odstęp między poszczególnymi cebulkami, równy ich szerokości.

Zobacz, kiedy kwitną krokusy

Zastanawiasz się, kiedy kwitną krokusy? Otóż są one uważane za jedną z oznak nadchodzącej wiosny i zazwyczaj zakwitają już w marcu. Co ciekawe, mogą one przebijać nawet przez leżący jeszcze śnieg. Największy wysyp tych pięknych kwiatów jest jednak w kwietniu, choć wszystko zależy oczywiście od odmiany. Słynnym miejscem, gdzie można zachwycać się kwitnącymi na fioletowo krokusami, jest Dolina Chochołowska w Tatrach. Wielu turystów jedzie wiosną w góry właśnie po to, aby podziwiać te wyjątkowe rośliny. Na szczęście bez większego wysiłku można cieszyć się nimi również w swoim ogrodzie.

Warto pamiętać, że nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, kiedy kwitną krokusy. Każdego roku może to być nieco inna data, gdyż zależy to m.in. od tego, jakie warunki panowały zimą i kiedy nastąpiło ocieplenie. Zdarza się, że krokusy zakwitają dopiero pod koniec kwietnia i również jest to normalny stan rzeczy.

Co ciekawe, istnieją również późne odmiany krokusów. Niektóre kwitną nawet dopiero jesienią. Nie cieszą się one taką popularnością jak odmiany wiosenne, ale musisz wiedzieć, że są równie piękne. Jeśli zasadzisz je latem, najprawdopodobniej zakwitną na przełomie września i października.

Bez wątpienia, krokusy to niezwykle piękne kwiaty. Warto zasadzić je w swoim ogrodzie, aby cieszyć się kolorami już wczesną wiosną. Jeśli zależy Ci na dłuższej radości z krokusów, zdecyduj się także na posadzenie późniejszych odmian.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl