Producenci
Kalendarz sadzenia kwiatów – dowiedz się, kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe!

Kwiaty cebulowe należą do najbardziej efektownych roślin ogrodowych. Istnieje wśród nich wiele gatunków i odmian, które mogą zdobić Twoją przydomową przestrzeń zarówno wiosną, jak i latem. Jeśli chcesz, aby ogród zalała kolorowa fala kwitnących kwiatów cebulowych, musisz wiedzieć, kiedy najlepiej je sadzić. Z myślą o początkujących ogrodnikach przygotowaliśmy kalendarz sadzenia kwiatów. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zaplanować piękną, kwitnącą przestrzeń wokół domu!

Kalendarz sadzenia kwiatów – kiedy najlepiej sadzić rośliny cebulowe?

Kwiaty cebulowe są chętnie wybierane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Nie są zbyt wymagające i nie nastręczają trudności w uprawie. Niekwestionowaną zaletą cebulek kwiatowych jest różnorodność gatunków i odmian. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu nasadzeń mogą zdobić ogród wiele tygodni.

Kiedy należy sadzić cebulki kwiatów? Najczęściej optymalnym terminem jest końcówka lata i jesień. Wówczas kwitnienie nastąpi kolejnej wiosny. Niektóre gatunki roślin kwitną pod koniec lata – w takim przypadku cebulki powinny znaleźć się w glebie pod koniec wiosny. Pamiętaj jednak, że kalendarz sadzenia kwiatów jest w dużej mierze uzależniony od aktualnej pogody i warunków atmosferycznych. Jeżeli chcesz, by rośliny zakwitły wiosną, nie zwlekaj do ostatniego cieplejszego momentu jesieni – cebulki muszą się ukorzenić przed zimą.

Kalendarz sadzenia najpopularniejszych kwiatów cebulowych

Chcesz posadzić w ogrodzie wiele gatunków roślin cebulowych, ale nie wiesz, na kiedy przypada termin ich sadzenia? Bez obaw – poniżej przygotowaliśmy kalendarz sadzenia kwiatów, które najczęściej goszczą w przydomowej przestrzeni. Należą do nich:

tulipany – to najpopularniejsze kwiaty wiosenne. Występują w wielu odmianach i kolorach. Optymalny termin ich sadzenia trwa od połowy września do października. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, można ostatecznie umieścić je w glebie na początku listopada;

krokusy – kwiaty te są bez wątpienia pierwszym sygnałem nadchodzącej wiosny. Doskonale prezentują się w większych grupach. Warto wiedzieć, że pozyskuje się z nich jedną z najcenniejszych przypraw, czyli szafran. Kiedy należy posadzić krokusy? Optymalny czas to okres między wrześniem a początkiem listopada;

mieczyki – to rośliny, które niezwykle efektownie prezentują się w rabatach. Mogą cieszyć oko całe lato, pod warunkiem że umieścisz je w glebie na przełomie kwietnia i maja. Mieczyki są dość wrażliwymi roślinami – należy je sadzić tylko jeśli ziemia nagrzeje się do temperatury 10 ℃.

Sadzenie kwiatów cebulowych – najważniejsze zasady

Niezależnie od tego, czy zamierzasz sadzić kwiaty cebulowe w gruncie, czy w donicach, obowiązuje przy tym kilka zasad. Najważniejsza jest głębokość sadzenia, ziemia i odpowiednie stanowisko. Jak sadzić cebulki kwiatów? Czytaj dalej – wyjaśniamy.

Na jakiej głębokości sadzić cebulki kwiatów?

Cebulki kwiatów występują w różnych wielkościach. To właśnie od tego parametru zależy to, na jakiej głębokości należy je umieścić w ziemi. Ogólna zasada głosi, że głębokość sadzenia powinna być taka, jak trzykrotna wysokość cebulki. Pamiętaj jednak, że to wartość dość orientacyjna – producent cebulek, które wybierzesz do ogrodu, może określić optymalną głębokość sadzenia.

Jakie zagęszczenie cebulek jest najlepsze?

Odstępy między zasadzonymi cebulkami zależą od gatunku rośliny, a także od wielkości bulwy. Wysokie kwiaty z dużymi cebulkami należy sadzić w odległości około 30-40 cm od siebie. Mniejsze lepiej prezentują się w większym zagęszczeniu, czyli co około 5-10 cm.

Gdzie sadzić cebulki kwiatów?

Ogromne znaczenie ma wybranie odpowiedniego miejsca do zasadzenia roślin cebulowych. Kwiaty te preferują słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. Ważna jest też jakość gleby – powinna być dość lekka i próchnicza. Warto też pamiętać o tym, że rośliny cebulowe najlepiej prezentują się w grupach. Warunki te obowiązują zarówno w przypadku sadzenia cebulek do gruntu, jak i do doniczek.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas kalendarz sadzenia kwiatów pomoże Ci stworzyć ogród marzeń. Pamiętaj jednak, by szczególną uwagę zwrócić na jakość wybieranych cebulek. Jeżeli poszukujesz materiału sadzeniowego od najlepszych, sprawdzonych producentów, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie naszego e-sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl