Producenci
Jak uprawiać tulipany na balkonie? Wyjaśniamy

Tulipany to niekwestionowane zwiastuny wiosny. Niektóre odmiany kwitną już w marcu, co wprowadza do ogrodu radosną atmosferę. Okazuje się jednak, że klimat nadchodzącej wiosny można czuć nawet wtedy, gdy nie dysponujemy przestrzenią przed domem. Miłośnicy uprawy kwiatów balkonowych także mogą cieszyć oko kwitnącymi tulipanami. Jak wygląda hodowla tulipanów na balkonie? Czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Kiedy sadzić tulipany?

Nie każdy ma przywilej posiadania ogrodu czy działki. Nie oznacza to jednak, że nie można stworzyć przyjemnej dla oka roślinnej aranżacji na balkonie. Kwiaty cebulowe, takie jak np. tulipany, są w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Jeśli marzysz o bujnej roślinności na wiosnę, koniecznie zacznij przygotowania na jesień poprzedzającą kwitnienie. Cebulki muszą mieć czas, by się ukorzenić. Termin sadzenia bulw w ogrodzie i do doniczek jest z reguły podobny – tulipany powinny znaleźć się w donicy lub koszu najpóźniej w listopadzie, ale przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.

Jak uprawiać tulipany na balkonie? Najważniejsze zasady

Tulipany są chętnie wybieranymi roślinami ze względu na to, że nie mają większych wymagań dotyczących uprawy. Są łatwe w hodowli – przy odrobinie wysiłku odwdzięczają się przepięknym kwiatostanem. Jak powinna przebiegać uprawa tulipanów na balkonie? Zadbaj o przestrzeganie kilku podstawowych reguł.

Stanowisko i gleba

Tulipany uwielbiają dobrze nasłonecznione miejsca. Zadbaj więc o to, by donica na balkonie nie stała w zacienionym miejscu zbyt długo. Zastanawiasz się, jaka ziemia sprawdzi się najlepiej? Tulipany najlepiej odnajdują się w żyznej, przepuszczalnej glebie. W przypadku sadzenia tulipanów w donicach na balkonie możesz wykorzystać uniwersalną ziemię, jednak przed umieszczeniem w niej cebulek warto zastosować nawóz.

Światło i temperatura

Jak wspomnieliśmy wyżej, tulipany preferują słoneczne stanowiska. Nie powinny zbyt długo przebywać w cieniu. Ważna jest też temperatura otoczenia – nie lubią, gdy jest zbyt ciepło. Brak dostatecznej ilości światła i zbyt wysoka temperatura sprawią, że pędy tulipanów wydłużą się, ale będą słabe i wiotkie. Co więcej, kwiaty będą małe i słabo wybarwione.

Podlewanie

Tulipany kwitnące w doniczkach należy systematycznie podlewać. Pamiętaj jednak, że nie powinny dostawać zbyt dużo wody. W podstawce nie może zalegać jej nadmiar – mogłoby to prowadzić do gnicia cebulek. Niemniej, w pobliżu doniczek z tulipanami warto postawić np. nawilżacz powietrza – wyższa wilgotność korzystnie wpływa na rozwój roślin i ich wzrost.

Po kwitnieniu

Pielęgnacja tulipanów nie kończy się wraz z ich przekwitnięciem. Gdy ich liście zaschną, czyli w czerwcu, należy wyciągnąć tulipany z ziemi, oczyścić cebulki i umieścić je w przewiewnym miejscu. Tak przygotowane muszą być przechowywane aż do jesieni i ponownego zasadzenia.

Jak przechowywać donice z tulipanami na balkonie?

Tulipany zimują w glebie. Dotyczy to także cebulek posadzonych w doniczkach. Możesz je zostawić na balkonie – dopóki temperatura nie spada poniżej 0℃, nie muszą być dodatkowo zabezpieczone. Jeśli jednak temperatura będzie niższa, konieczne jest zadbanie o solidną izolację. Wystarczy, że zdecydujesz się na umieszczenie pod donicą kawałka styropianu. Boki donicy należy owinąć np. folią bąbelkową czy matą jutową. Doniczka powinna być przykryta – możesz użyć do tego np. igliwia. Warto też mieć na uwadze, że stopień zabezpieczenia zależy od warunków pogodowych. Pamiętaj też, że donice powinno się umieścić w zacisznym miejscu balkonu.

Jak sadzić tulipany w doniczkach na balkon?

Proces sadzenia tulipanów powinien rozpocząć się od znalezienia idealnej doniczki. Naczynie powinno mieć grube ścianki i dość dużą średnicę. Nie zapomnij o wyłożeniu warstwy drenażowej – może być wykonana np. z kawałków ceramiki lub drobnych kamieni. Doniczka powinna mieć co najmniej jeden otwór, dzięki któremu woda będzie mogła swobodnie odpływać. Jeżeli zdecydujesz się na posadzenie tulipanów w większych donicach lub pojemnikach, możesz sadzić je w grupach.

Tulipany sadzi się w donicach nieco inaczej niż do gruntu. Należy je umieścić w ziemi na głębokość około ⅓ wysokości cebulki, w zagęszczeniu co około 5 cm. Po posadzeniu należy je podlać. Warto pilnować, by podłoże było umiarkowanie wilgotne – wówczas bulwy szybciej się ukorzenią.

Tulipany na balkonie mogą stworzyć przepiękną, wiosenną kreację. Zastanawiasz się, jakie odmiany nadają się do posadzenia w donicach? Odpowiedź jest bardzo prosta – z reguły wszystkie prezentują się wspaniale. Poszukujesz wysokiej jakości cebulek tulipanów, które świetnie wyglądają w donicach? Zatem koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego e-sklepu – zgromadziliśmy w niej najpiękniejsze i najbardziej pożądane okazy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl