Producenci
Jak sadzić krokusy w trawie i doniczce? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku

Pierwszą oznaką nadchodzącej wiosny są przebijające się piękne, kolorowe krokusy. Nic zatem dziwnego w tym, że tak chętnie sadzimy je w przydomowym ogrodzie. Ze względu na niewielki rozmiar prezentują się obłędnie niemal wszędzie. Mogą zdobić ogródki skalne czy trawnik, choć równie efektownie wyglądają w donicach. Jak sadzić krokusy i o czym warto przy tym pamiętać? Czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Co musisz wiedzieć o sadzeniu krokusów na trawniku?

Najważniejszą kwestią w uprawie krokusów, o której musisz pamiętać, jest termin przeprowadzenia ich nasady. W przypadku sadzenia cebulek na trawniku najlepiej zrobić to na około 1,5 miesiąca przed pierwszymi, jesiennymi, niższymi temperaturami. Optymalnym miesiącem jest więc wrzesień. Najpóźniejszym terminem z kolei są pierwsze dni października – opóźnienie sadzenia tych kwiatów nie jest zalecane. Dlaczego to takie istotne? Krokus to roślina cebulowa – przed zimą musi się odpowiednio ukorzenić.

Krokusy posadzone na trawniku z reguły kwitną na początku marca – właśnie dlatego uznawane są za zapowiedź nadchodzącej wiosny. Co ważne, nie wymagają przesadzania. Aby ogród zachwycał różnorodnością, warto posadzić kilka ich odmian, dzięki czemu kwitnienie może trwać nawet miesiąc!

Duże znaczenie ma też prawidłowa pielęgnacja krokusów. Poza podlewaniem wymagają też nawożenia. Posadzone na trawniku najlepiej nawozić w drugiej połowie marca, gdy wypuszczają liście.

Jak sadzić krokusy w trawie?

Krokusy nie są roślinami trudnymi w uprawie, za to rozkwitające wiosną na zielonej murawie, prezentują się bardzo efektownie. Aby uzyskać wymarzoną aranżację ogrodu, musisz wiedzieć, jak sadzić krokusy w trawie. Zacznij od wybrania odpowiedniego miejsca dla cebulek. Powinno być dobrze nasłonecznione i bogate w żyzną glebę. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją, którą przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej.

 1. Wybrane miejsce oczyść z chwastów i wytnij darń.
 2. Wykop dołki nie głębsze niż około 10 cm i nie gęściej niż co około 8 cm.
 3. Ziemię z otworów wymień na kompostową.
 4. Sadzonki umieść w dołkach czubkiem do góry i przysyp ziemią.
 5. Wycięte fragmenty darni umieść w tym samym miejscu.
 6. Delikatnie ubij ziemię i obficie podlej krokusy.

Sadzenie krokusów w doniczkach – jak zrobić to właściwie?

Choć krokusy obłędnie prezentują się w trawie, masz możliwość posadzenia ich także w doniczkach. Ustawione na tarasie lub balkonie sprawią, że przestrzeń zyska przytulnego charakteru podczas kwitnienia. Uprawa krokusów w doniczkach to praktyczne rozwiązanie – po przekwitnięciu można je przestawić w ustronne miejsce, by poczekały do kolejnej wiosny.

Sadzenie cebulek w doniczkach nie jest trudnym zadaniem – wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Wybierz doniczki o głębokości nie mniejszej niż 20 cm. Twoje krokusy dobrze się przyjmą w ziemi ogrodowej lub uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych. Nie zapomnij, że doniczki powinny mieć na dnie otwory odpływowe – dzięki temu woda nie będzie zalegała i cebulki nie zgniją.

Jak sadzić krokusy w doniczce?

Podstawowa różnica między sadzeniem krokusów do gruntu, a do doniczek, dotyczy terminu nasady. W tym drugim przypadku cebulki sadzi się później – w październiku, a nawet w listopadzie. Przed zabraniem się do pracy należy dokładnie je obejrzeć pod kątem ewentualnych chorób lub uszkodzeń mechanicznych.

Jak sadzić krokusy w doniczce? To bardzo proste – sprawdź poniżej!

 1. Zanim umieścisz cebulki w doniczkach, mocz je około pół godziny w środku grzybobójczym.
 2. Głębokość, na której powinna znaleźć się cebulka w doniczce to dwukrotna wysokość cebulki.
 3. Warstwa ziemi pod cebulkami powinna mieć około 3 cm.
 4. Posadzoną cebulkę zasyp ziemią i podlej ją.
 5. Pamiętaj, że do wystąpienia pierwszych mrozów podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nie mokre.

Gdzie można postawić doniczki z krokusami?

Doniczki z cebulkami powinny znaleźć się w zacienionym miejscu. Należy je także osłonić przed wiatrem. Niższe temperatury powinny skłonić Cię do tego, by umieścić sadzonki np. w drewnianej skrzyni i okryć je. Kiedy aura będzie sprzyjająca, możesz je odkryć i ustawić w docelowym miejscu.

Uprawa krokusów to czysta przyjemność i z powodzeniem poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Poszukujesz cebulek różnych odmian, aby rabaty zachwycały przez cały okres kwitnienia? Koniecznie sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w naszej ofercie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl