Producenci
Jak dbać o tulipany? Poznaj nasze wskazówki

Tulipany należą do najczęściej uprawianych roślin cebulowych. Bogata paleta odmian, kolorów i kształtów kielicha bez wątpienia zachęca do uwzględnienia ich na wiosennych rabatach. Na ich uprawę decydują się zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych – przy odrobinie zaangażowania z pewnością odwdzięczą się obfitym kwitnieniem. Zastanawiasz się, jak dbać o tulipany, by pięknie prezentowały się w Twoim ogrodzie? Czytaj dalej i poznaj najważniejsze wskazówki!

Pielęgnacja tulipanów – od czego zacząć?

Uprawa tulipanów w ogrodzie jest dość łatwa. Musisz jednak pamiętać, że na jej sukces wpływa wiele istotnych czynników. Pielęgnacja tych kwiatów zaczyna się już od prawidłowego przygotowania podłoża do sadzenia.

Wybierz stanowisko

Tulipany preferują ciepłe i słoneczne miejsca. Powinny być osłonięte od wiatru. Takie warunki są odpowiednie dla każdej odmiany. Zanim właściwie przygotujesz glebę, zadbaj o odchwaszczenie stanowiska.

Dobierz podłoże

Kolejnym krokiem jest przygotowanie gleby. Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne i dobrze spulchnione. Ziemia musi być umiarkowanie wilgotna, a jej odczyn – obojętny. Można wzbogacić ją kompostem lub torfem.

Sadzenie tulipanów

Cebulki tulipanów należy posadzić w ogrodzie między połową września a połową listopada. Niezwykle ważne jest prawidłowe umieszczenie ich w glebie – pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej głębokości, czyli około 10 cm, a także sadź je spiczastą końcówką do góry. Duże znaczenie ma jakość cebulek. Wybieraj jędrne bulwy, pozbawione śladu chorób, plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych.

Jak dbać o tulipany w ogrodzie?

Choć pielęgnacja tulipanów nie jest trudna, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad, by odwdzięczyły się bogatą paletą kolorów. Gdy cebulki znajdą się już w glebie, ważne jest to, by utrzymać ją w dobrym stanie. Ziemia powinna być spulchniana i pozbawiona chwastów. Jak dbać o tulipany, by pięknie i zdrowo rosły? Czytaj dalej i poznaj podstawowe zasady.

Podlewanie

Z reguły tulipany nie wymagają obfitego podlewania. Jeśli jednak opady deszczu nie są wystarczające, należy pamiętać o tym, by odpowiednio je nawodnić. To szczególnie istotne wiosną. Pamiętaj także o podlaniu świeżo posadzonych cebulek – to niezwykle ważne, by bulwy zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy.

Nawożenie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zanim umieścisz tulipany w glebie, warto uzupełnić ją kompostem. Dzięki temu ziemia zyska cenne składniki pokarmowe. Wczesną wiosną można też wzbogacić podłoże nawozem wieloskładnikowym. Najlepiej zastosować go, gdy pojawią się pierwsze liście. Druga dawka dobrze wpłynie na rośliny w fazie pąków.

Jak chronić tulipany przed mrozem?

Tulipany z reguły zimują w gruncie – należą do roślin mrozoodpornych. Warto jednak dopilnować, by nie przemarzły. Na szczęście w naszym klimacie zimy są dość łagodne, jednak tulipany najlepiej radzą sobie wtedy, gdy jest śnieżnie. Mroźna i bezśnieżna zima może być dla nich trudna, dlatego warto je dodatkowo okryć, np. gałązkami świerkowymi – świetnie izolują ciepło. Taka ochrona przyda się też podczas wiosennych przymrozków.

Choroby i szkodniki – jak im zapobiegać?

Dużym zagrożeniem dla tulipanów są choroby wirusowe, o podłożu grzybowym i fizjologicznym. Należy też uważać na szkodniki, a szczególnie na mszyce i gryzonie, czyli nornice lub myszy. Na szczęście jednak ryzyko wystąpienia groźnych chorób można ograniczyć poprzez odpowiednią pielęgnację. Zaleca się też, aby corocznie wykopywać cebulki i sadzać je w innych miejscach – wówczas masz większą kontrolę nad ich zdrowiem, ze względu na to, że możesz usuwać uszkodzone okazy. Tu – ponownie – duże znaczenie ma kupowanie cebulek dobrej jakości.

Ogławianie – czy to konieczne?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest ogławianie. To usuwanie przekwitłych kwiatów, którego celem jest ułatwienie roślinom przejścia przez proces wytworzenia cebul przybyszowych. Ponadto warto pamiętać o podlewaniu tulipanów aż do momentu, w którym liście zaczną zasychać. Kiedy tak się stanie, bulwy należy wykopać, następnie oczyścić i przechowywać w suchym, zacienionym miejscu do jesieni. Pomieszczenie musi mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie wymagania pielęgnacyjne mają tulipany. Rośliny te, przy odrobinie wysiłku, odwdzięczą się efektownym, wielobarwnym kwiatostanem. Pamiętaj jednak, by cebulki, które umieścisz w gruncie, miały wzorową jakość. Poszukujesz sprawdzonego dystrybutora zdrowych i jędrnych bulw? Przyjrzyj się ofercie naszego e-sklepu i wybierz cebulki do swojego ogrodu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl