Producenci
Dowiedz się, kiedy kwitną mieczyki i jak je uprawiać

Planujesz coś zmienić w swoim ogrodzie? Zastanawiasz się, jakie kwiaty warto posadzić? Doskonale sprawdzają się mieczyki, które są bardzo wdzięczne i kolorowe. Kiedy zakwitają i o czym należy pamiętać, decydując się na ich uprawę? Podpowiadamy!

Charakterystyka mieczyków

Mieczyki to od lat niezwykle popularne rośliny ogrodowe, choć zarazem dość wymagające. Często są także określane gladiolami, co jest związane z ich łacińską nazwą Gladiolus, pochodzącą od słowa miecz. Wynikać to może z tego, iż kwiaty te mają szablaste liście.

Mieczyki zaliczane są do rodziny kosaćcowatych i obejmują około 260 gatunków. Warto wiedzieć, że w ogrodzie najczęściej uprawiane są dekoracyjne mieszańce. Oprócz tego znanych jest wiele pięknych odmian mieczyków, różniących się przede wszystkim barwą, ale i formą kwiatów. Niektóre mieczyki mogą mieć przykładowo fantazyjnie karbowane albo pofałdowane płatki. Dostępne są także odmiany z postrzępionymi brzegami, inne zaś wyglądem przypominają nieco kwiaty orchidei. Jakie kolory mieczyków można wyróżnić? Dużą popularnością cieszą się odmiany fioletowe, pomarańczowe, czerwone, różowe, żółte, czy też białe. Istnieją również unikalne odmiany dwubarwne lub cieniowane. Niezależnie od Twojego wyboru, wszystkie prezentują się naprawdę pięknie.

Kiedy kwitną mieczyki?

Zastanawiasz się, kiedy kwitną mieczyki? Otóż wszystko zależy przede wszystkim od ich odmiany i terminu sadzenia. Przyjmuje się jednak, że zazwyczaj kwitną one od połowy lipca do końca sierpnia lub połowy września. Warto wiedzieć, że te, które są sadzone później, na przełomie maja i czerwca, mogą zakwitnąć nawet dopiero w październiku. Nie zapomnij tylko, że rozwinięte albo przekwitające już kwiatostany powinno się ścinać razem z pędem w taki sposób, aby nie naruszyć delikatnych liści.

Wymagania mieczyków

Zależy Ci na tym, aby mieczyki zakwitły w Twoim ogrodzie? W takim razie musisz znaleźć miejsce, które spełni ich wymagania. Przede wszystkim kwiaty te lubią ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru miejsca. Są to stosunkowo wysokie rośliny i wiatr mógłby łatwo je uszkodzić. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie dla nich podpór, które stabilizowałyby pędy.

Oprócz tego mieczyki chętnie rosną w żyznych, przepuszczalnych i próchniczych glebach. Wskazany dla tych kwiatów jest obojętny odczyn pH oraz umiarkowana wilgotność. Musisz wiedzieć, że mieczyki są wrażliwe zarówno na suszę, jak i zalanie, więc warto tego pilnować. Co ciekawe, zazwyczaj dobrze się udają na glebach użyźnionych rok wcześniej obornikiem. Z kolei w czasie wegetacji niezbędne jest dodatkowe nawożenie, najlepiej wysokiej jakości wieloskładnikowymi produktami.

Kiedy najlepiej sadzić mieczyki?

Chcesz wiedzieć, kiedy najlepiej jest posadzić mieczyki? Bulwy tych kwiatów najlepiej jest posadzić w ogrodzie w okresie od połowy kwietnia do połowy maja. Dobrym pomysłem są dwutygodniowe odstępy między poszczególnymi partiami, co wydłuży ich łączny okres kwitnienia w Twoim ogrodzie. Dla mieczyków najlepsza jest głębokość stanowiska ok. 6-10 cm. Pamiętaj, że przed sadzeniem warto zaprawić bulwy specjalnym preparatem grzybobójczym, gdyż są one dość wrażliwe.

Istotne jest również to, iż mieczyki ogrodowe nie powinny zostawać na zimę w gruncie, ponieważ bardzo źle znoszą niskie temperatury. W związku z tym należy odczekać miesiąc po przekwitnięciu i wówczas wykopać bulwy. Następnie warto osuszyć je przez kilka dni w ciepłym miejscu (o temperaturze ponad 20 stopni Celsjusza). Później oczyść bulwy z liści, łusek, resztek pędów i oddziel od nich bulwki przybyszowe, z których za 2-3 lata uzyskasz kwitnące mieczyki. Gdy już oczyścisz bulwy, ułóż je w ażurowych skrzynkach, przysyp wysuszonym torfem i przechowuj do wiosny w temperaturze 5-8 stopni Celsjusza.

Jak widać, mieczyki to wymagające, ale wyjątkowe kwiaty. Ze względu na ich piękno naprawdę warto posadzić je w swoim ogrodzie. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, Twoje rośliny na pewno zakwitną i urozmaicą Twój ogród.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl