Producenci
Dlaczego tulipany nie kwitną? Podstawowe błędy podczas ich uprawy

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących, które spotkać można w naszych ogrodach. Kojarzą się z wiosną i czasem, w którym przyroda budzi się do życia. Jednak czasem z kilkunastu lub kilkudziesięciu cebulek pojawia się tylko kilka kwiatów. Z czego to może wynikać? Dlaczego tulipany nie kwitną?

Dlaczego tulipany nie kwitną? Z czego to może wynikać?

Tulipany lubią podłoże żyzne i przepuszczalne. Okazuje się, że szkodzi im nadmiar wody. W sytuacji, gdy cebulki mają zbyt mokro, niestety zaczynają gnić. Można wtedy zapomnieć o kwitnieniu tulipanów. Rośliny te nie lubią zatem wiosennych roztopów i ulewnych, letnich deszczy. Dlatego, gdy w ogrodzie jest ciężka, gliniasta gleba, dobrze jest rozluźnić ją nieco piaskiem. Warto również sięgać po odpowiednie nawozy mineralne - jesienią oraz wiosną (jeszcze przed kwitnieniem).

Nie wszyscy pamiętają także o tym, że tulipany lubią stanowiska słoneczne. Pochodzą bowiem z Azji Środkowej. Jeśli posadzone zostaną w miejscu ciemnym, mogą niestety słabo kwitnąć lub nienaturalnie kierować się w stronę słońca.

Jak należy dbać o tulipany?

Dlaczego czasem tulipany nie kwitną? Kwiaty te należy sadzić w sąsiedztwie bylin, które pobiorą od nich nadmiar wody. W momencie gdy tulipany przekwitną, zaschnięte pędy trzeba oberwać. Wtedy rośliny mogą skoncentrować się na wytworzeniu tzw. cebulek przybyszowych. Okazuje się bowiem, że w sezonie obok cebuli matecznej tworzą się nowe cebulki. W miejsce starej cebuli, która ginie wyrasta z kolei cebula zastępcza. W ten sposób tulipany przygotowują się do suchego, gorącego lata.

Nie należy jednak obrywać z tulipanów liści. Roślinom trzeba pozwolić na spokojną regenerację. Cebule wykopuje się wówczas, gdy liście są już całkowicie suche. Zaleca się ich dokładne oczyszczenie z ziemi i pozostawienie do wyschnięcia. Dobrze jest także je posegregować, aby nie pomylić różnych odmian.

Niektórzy są zwolennikami zostawiania cebulek w ziemi, ale wtedy tulipany kwitną o wiele gorzej. Dlatego zaleca się ich regularne wykopywanie każdego roku. Cebulki wsadza się z powrotem do ziemi dopiero w okolicach października.

Czy termin sadzenia tulipanów ma duże znaczenie?

Dlaczego tulipany nie kwitną? Czy termin ich sadzenia odgrywa w tym przypadku istotną rolę? Cebulki najlepiej wsadzić do ziemi na przełomie września i października. Mogą się wtedy na spokojnie ukorzenić przed nastaniem pierwszych mrozów.

W sytuacji, gdy tulipany zostaną wsadzone zbyt późno np. w listopadzie, jest duża szansa, że wiosną niestety nie zakwitną. Mogą bowiem nie zdążyć z ukorzenieniem się przed zimą. Wtedy wypuszczą jedynie liście. Warto na to uważać, kupując cebulki po tzw. sezonie. Ewentualnie można je posadzić w doniczkach i dopiero w marcu lub kwietniu wystawić do ogrodu. Optymalna głębokość sadzenia cebulek to w tym przypadku od 10 do 13 cm (sporo zależy od rodzaju gleby). Na 1 metr kwadratowy rabaty powinno przypadać maksymalnie 20-25 cebul tulipanów.

Tulipany nie kwitną - dlaczego?

Co jeszcze może powodować to, że tulipany na wiosnę nie kwitną? Podczas zakupu cebulek warto zwrócić uwagę na to, czy na pewno są one zdrowe, twarde i nieuszkodzone. Trzeba uważać na cebulki, które z niewiadomych względów są przecenione. Może to świadczyć o ich kiepskiej jakości. To oczywiście przekładać się może na słabe kwitnienie kwiatów. Czasem mogą one nawet nie wyrosnąć.

Niekiedy problemem bywają również zbyt małe cebulki. Wprawdzie poszczególne odmiany różnią się między sobą wielkością, ale w praktyce im większe są cebulki, tym lepiej. Niestety często zdarza się również to, cebulki zostają zjedzone przez nornice. To szkodniki, które pojawiają się w wielu ogrodach. Jednak i na to jest pewien sposób. Cebulki można wsadzać do ziemi w specjalnych koszyczkach wykonanych z tworzywa sztucznego lub drutu. Ewentualnie można sięgnąć po trutkę na te gryzonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl